ANNAS ROM GUIDE
Rom Kalender

Her kan du under de forskellige måneder og datoer se de særlige begivenheder, som fejres eller fejredes i Rom på den pågældende dag.

Vælg Måned: JANUAR - FEBRUAR - MARTS - APRIL - MAJ - JUNI - JULI - AUGUST - SEPTEMBER - OKTOBER - NOVEMBER - DECEMBER

 

Du kan også læse om månederne og noget om kalenderens historie, en gennemgang af Kirkeåret - eller

se en samlet, alfabetisk oversigt over fester, processioner og højtideligheder i nutidens og fortidens Rom

 

For at se begivenheder fordelt på forskellige år, skal du vælge fra denne oversigt. Og på denne side kan du se en oversigt over fester i Antikken.

JANUAR (på italiensk: Gennaio):
1.januar

Festa della Santa Madre di Dio - Giornata mondiale della Pace - S Fulgenzio di Ruspe - S Almachio - S Oyend - B Balduino - B Enrico de Mercy - S Guglielmo di Volpiano

Hellig- og lukkedag

2.januar

S Basilio Magno e S Gregorio Nazianzeno - S Macario di Alessandria - S Argeo

3.januar

S Gaspare del Bufalo - fest i S Maria del Trivio

S Giuseppe Maria Tomasi - fest i S Andrea della Valle

- S Genoveffa - S Fiorenzo - S Antero - S Gordio - S Pietro Balsamo - S Teogene - S Danilo - B Ciriaco Elia Chavara

4.januar

S Elisabetta Anna Seton - S Gregorio - S Ermete - B Dafrosa - B Angela da Foligno - B Secondo Pollo - S Fausta - S Berto - S Mino - S Prisco - S Benedetta - S Zdislava

5.januar

Helligtrekongersaften = Vigilia dell'Epifania - fest i S Atanasio, S Andrea della Valle, S Antonio

6.januar

Helligtrekonger = Epifania del Signore - særlige messer i mange kirker i Rom De artige børn får gaver af La Befana.

Helligtrekongers-fest på Piazza Navona

Hellig- og lukkedag

S Guerrino di Sion - S Lulla - S Pietro Thomas

7.januar

S Raimondo da Penafort - S Carlo da Sezze - S Crispino - S Valentino di Passau - S Nicola della Dacia

8.januar

S Apollinare - S Severino - S Luciano - S Baldo - S Liana - S Erardo - S Garibaldo di ratisbona - S Gudulla - S Pier Tommaso

9.januar

S Giuliano ospitaliere - S Basilissa - S Celso e compagni - S Quinto - B Alessia - S Andrea Corsini

10.januar

S Aldo - S Domiziano - S Agatone - S Alda - S Florids - S Agato - S Wilhelm

11.januar

S Igino - S Leucio - S Sandro - S Nora - S Asio - S Teodosio - S Melchiade

12.januar

Battesimo del Nostro Signore - procession i S Andrea della Valle

- S Modesto - S Cesira - S Arcadio - S Ant. Maria Pucci

13.januar

S Ilario di Poitiers - S Leonzio - S Vero - S Monna - S Ivetta - B Veronica da Binasco

14.januar

S Felice da Nola - S Bianca di Castiglia - S Malachia - S Dazio - S Benedetta - B Oddo - S Saba - S Sabatino

15.januar

S Giovanni Calabita - fest i S Giov Calabita på Isola Tiberina

- S Paolo Eremita - S Efisio - S Mauro - S Macario il Grande - S Ida - SS Tarcisia e Dina - S Probo di Rieti

16.januar

S Marcello - fest i S Marcello

- S Priscilla - S Berardo - S Liberata - S Tiziano - S Valerio - S Enrico

17.januar

S Antonio Abate - Velsignelse af dyr ved S Eusebio - Velsignelse af brevduer i S Giov in Laterano

- SS Diodoro e Mariano - S Nadia - S Nella - S Lina

18.januar

S Prisca - fest i S Prisca

Inizio dell'Ottavario

- S Margherita d'Ungheria - S Faustina - S Liberata - S Mosè - S Leonardo - SS Archelaide, Tecla e Susanna - B Beatrice d'Este

19.januar

S Carlo da Sezze - fest i S Francesco a Ripa, hvor helgenens hjerte opbevares

- S Mario e famiglia - S Bassiano - S Onorata - S Susanna - S Pia - S Ponziano di Spoleto - S Canuto IV

20.januar

S Sebastiano - fest i S Silvestro in Capite, S Sebastiano al Palatino, S Sebastiano sulla Via Appia og katakomber

- S Fabiano - B Giuseppe Nascimbeni - S Desiderio

21.januar

S Agnese - fest i S Agnese fuori le Mura, i S Agnese in Agone, i Collegio Capranica

- S Epifanio - S Publio - B Cristiana - S Albano Bartolomeo Roe - S Brigida

22.januar

S Vincenzo Pallotti - fest i S Salvatore in Onda og i SS Vincenzo e Anastasio

- S Vincenzo di Saragozza - S Vincenzo - S Gaudenzio - B Laura Vic. S Anastasio - S Domenico

23.januar

S Emerenziana - fest i alle Karmeliterkirker

- S Ildefonso da Toledo - S Elia - S Amasio - S Mondo - S Giovanni Elemosiniere

24.januar

S Francesco di Sales - S Vera

25.januar

Conversione di S Paolo Apostolo - fest i S Paolo fuori le Mura, i S Paolo alle Regola, i Abbazia delle Tre Fontane, i S Maria Maggiore ved "Salus Populi Romani"

- S Anania

26.januar

S Timoteo e S Tito - S Paola - S Alberico - S Policarpo di Smirne

27.januar

Giorno della Memoria

S Angela Merici - S Vitaliano - S Giuliano da Sora - S Giuliano di Le Mans - S Emerico - S Elvira - S Maura - E Enrico de Ossò

28.januar

S Tommaso d'Aquino - festmesse i SS Domenico e Sisto

S Emiliano Armeno - S Liberata di Aquitania

29.januar

S Valerio - S Ciro - S Costanzo - S Adelmo - S Sabiniano - SS Papia e Mauro - B Arcangela Girlani

30.januar

S Martina - fest i Ss Luca e Martina med særlig sang. Krypten åben for besøgende

- S Giacinta Marescotti - B Sebastiano Valfrè - S Serenella - S Sabina

31.januar

S Giovanni Bosco - S Marcella - S Ciro e Giovanni - S Ulfa B Ludovica Albertoni

FEBRUAR (på italiensk: Febbraio):

Karnevallets måned - i denne måned er der mange forskellige koncerter, optog, boder og optræden i forbindelse med Karnevallet.

1.februar

S Ignazio di Antiochia - fest i S Clemente

-S Verdiana - S Orso di Aosta - S Severo di Ravenna - S Brigida d'Irlanda - S Innocenza

2.februar

Presentazione di Gesù al Tempio/Festa della Madonna della Candelora - messer i alle kirker og uddeling af velsignede lys

S Caterina de' Ricci- S Sabatino

3.februar

S Biagio - fest i S Carlo ai Catinari, i S Biagio del Divino Amore, S Maria in Via Lata, S Biagio in Via Giulia

S Ansgario - B Nicola saggio - B Ruggero da T. S Olivia - S Rina - S Dago - B Giovanni Lantrua

4.februar

S Andrea Corsini - højtidelighed i Cappella Corsini i S Giov in Laterano

S Giovanni di V. - S Giuseppe da Leonessa - B Maria de Mattias - S Obizio - S Eutichio - S Imerio di Bosto

5.februar

S Agata - S Giacobbe - S Cosimo - S Abramo - S Adeleide

6.februar

S Dorotea - messe i S Dorotea

S Paolo Miki e compagni - S Gastone - S Armando - B Angelo da Furci

7.februar

S Teodoro - S Riccardo Re - S Giuliana - B Giovanni da Triora - S Egidio Maria da Taranto

8.februar

S Giovanni de Matha - fest i S Crisogono og i S Tommaso in Formis

S Girolamo Emiliani - S Pietro Igneo - S Ermanno - B Giacomina

9.februar

S Apollonia - S Rinaldo - S Sabino - B Andrea di Spoleto

10.februar

Giorno del Ricordo

S Scolastica - S Silvano - S Giacinto

11.februar

Nostra Signora di Lourdes - fest i Cappella dell'Immacolata i San Rocco

S Adolfo - S Danto - S Pasquale I - S Gregorio II

12.februar

S Damiano - S Eulalia - S Goslino - S Modesto - S Ezio

13.februar

S Apollinare - fest i S Apollinare

Festa della Madonna Regina Apostolorum

S Fosca - S Maura - S Castore - S Giovanna - S Gilda

14.februar

S Cirillo e Metodio - S Valentino Vescoco - S Valentino sacerdote - S Antonino - S Vitale - S Zenone

15.februar

S Faustino e S Giovita - S Sigfrido - S Claudio de la Colombiere - S Castula - S Giorgia - S Teodosio - S Magno

16.februar

S Onesimo - S Giuliana di Nicomedia - S Daniele - B Giuseppe Allamano - S Ceciliana - S Seleuco - B Mariano - S Faustino - S Filippa Mareri

17.februar

S 7 fondatori dell'Ordine dei Servi di Maria - S Marianna - S Ziano - S Zelino

18.februar

S Simeone - S Flaviano - S Claudio - S Bernadetta Soubiros - B Geltrude C. - S Teodulo - S Costanza - S Lazzaro

19.februar

S Corrado Confalonieri - S Tullio - S Mansueto - S Gabino - S Agato - S Asia - S Mariser - S Publio - B Alvaro

20.februar

S Eleuterio - S Ulrico - S Eucherio - S Anina - S Nilo - S Peleo - S Ubrico - S Amata

21.februar

S Pier Damiani - S Eleonora - S Germano - S Irene

22.februar

Cattedra di S Pietro Apostolo

S Papia - S Margherita da Cortona - S Pascasio

23.februar

S Policarpo di Smirne - S Romana da Todi - S Antonino - S Sereno

24.februar

S Mattia - S Sergio di Cesarea - S Letardo - S Montano - S Mero - S Zebina - B Tommaso Maria Fusco

25.februar

S Cesario - S Costanza - S Gerlando - S Adelmo - S Asclepio - S Bonello - S Doro - S Walburga

26.februar

S Nestore - S Alessandro di Alessandria - S Agricola - S Gelasio - S Enna - S Enea - B Degna

27.februar

S Gabriele dell'Addolorata - S Onorina - S Leandro - S Onesima

28.februar

S Osvaldo di Worcester - S Romano di Condat - S Annalena

29.februar
MARTS (på italiensk: Marzo):

I 2010 falder Påsken i Marts/April måned!

1.marts

S Albino - S Eudossia - S Nina - SS Casto e Livonio - S Nerio - S Leonzia - S Leoluca

2.marts

S Quinto il Taumaturgo - SS Nico e Atanasia - S Arnolfo - B Folco - S Luca Casale - S Simplico

3.marts

S Cunegonda - S Marino di Cesarea - S Trifone - S Camilla - S Tiziano - S Aide

4.marts

S Casimiro - S Lucio I - S Efrem

5.marts

S Adriano di Cesarea - S Teofilo - S Olivia - S Foca - S Ciarano - S Gerasimo - S Giovanni G.

6.marts

S Coletta - B Agnese di Boemia - S Agapio - S Baltero - SS Vittorino e Bassa - S Rosa da Viterbo

7.marts

S Tommaso d'Aquino - fest i S Maria sopra Minerva, i S Sabina, i SS Domenico e Sisto

SS Perpetua e Felicita - S Nardo

8.marts

S Giovanni di Dio - S Apollonio

9.marts

S Francesca Romana - fest i S Francesca Romana, åbent i Monastero della Casa delle Nobili Oblate i Via di Tor de' Specchi. Velsignelse af køretøjer på Piazza del Colosseo

S Gregorio di Nissa - S Caterina da Bolsena - S Gemo

10.marts

S Macario - S Vittore - S Simplicio - S Maria Eugenia Milleret - S Toveo - S Emiliano - S Crescente - S Domenico Savio - S Dionisio

11.marts

S Costantino - S Rosina - S Sofronia - S Trofimo

12.marts

S Gregorio Magno - fest i S Gregorio Magno med besøg i De Tre Oratorier. fest i S Gregorio a Ponte Quattro Capi

S Fina - S Massimiliano - S Mamiliano - S Innocenzo I - B Luigi Orione - S Zono di Alessandria - S Nicodemo Abate - S Bernardo

13.marts

SS Patrizia e Cristina - S Rodrigo - S Ansovino - S martiri di Cordova - S Autore - S Modesta

14.marts

S Matilde di Sassonia - S Leone - S Innocenzo - S Bino - S Ultan

15.marts

S Luisa de Marillac - S Probo di Rieti - S Clermente Maria Hofbauer - S Zaccaria - S Matrona - S Longino - B Placido Riccardi

I Antikken fejredes Festen for Anna Perenna

16.marts

Åbent i Palazzo Massimo alle Colonne på årsdagen for San Filippo Neri's mirakel

S Agapito - S Eriberto - S Taziano - S Colomba - S Abramo - S Eusebia - S Giovanni de Brebeuf


17.marts

S Patrizio - S Geltrude di Nivelles - S Giuseppe d'Artea

18.marts

S Cirillo di Gerusalemme - S Anselmo II di Lucca - S Narciso - S Salvatore - S Frediano di Lucca - S Edoardo il martire

19.marts

Festa di San Giuseppe - i alle S Giuseppe kirker, især i Trionfale-kvarteret

S Quinto

20.marts

S Claudia - S Alessandra - S Serapione di Thmuis - B Ambrogio Sansedoni - S Erberto - SS Parasceva e Ciriaca - S Fotina - B Francesco Palau


21.marts

S Benedetto da Norcia - fest i S Paolo fuori le Mura, i S Anselmo, i S Girolamo og alle Benediktiner kirker

S Nicola di Flüe - S Filemone - S Berillo di Catania - B Ugolino da C. - S Goffredo

Forårsjævndøgn : besøg S Maria degli Angeli kl 12 for at se solens markering af dette på meridianen i kirkegulvet

 

22.marts

S Benvenuto - S Ottaviano - S Basilissa - S Renilde - S Lea


23.marts

S Lea - S Turibio de Mongrovejo - S Domizio - S Pelagia - S Ottone - S Vittoriano

 

24.marts

S Caterina di Svezia - S Severo - S Aldemaro - S Secondo - S Milo - S Latino - SS Marco e Timoteo

Årsdag for blodbadet i Fosse Ardeatine

25.marts

Giorno dell'Annunciazione (Mariae Bebudelsesdag)

Festa delle Zitelle

S Isacco

25.3.1957 undertegnedes Romtraktaten.

26.marts

S Lucia Filippini - S Emanuele - S Marciano - S Castulo - S Ponzio - S Giovino

27.marts

S Alessandro - S Ruperto - S Augustaa di Serravalle - S Augusto - S Gelasio - SS Lazzaro e Zebina

28.marts

S Gontrano - SS Castore e Teodora - S Venturino - S Sisto III - B Giovanna de Maillé

Palmesøndag 2010: : Velsignelse af palmegrene, procession og messe. Start på Piazza San Pietro kl.9.30.

29.marts

S Secondo di Asti - B Paola G. Costa - SS Firmino e Aulo - S Giona - S Vittorino

30.marts

S Giovanni Climaco - S Amedeo - S Donnino - S Gobbano - S Mamertino

31.marts

S Amos - S Balbina - S Beniamino - S Guido - S Lucerio - SS Teodulo e Cornelia - S Daniele - S Giusta

APRIL (på italiensk: Aprile):

I 2010 falder Påsken i Marts/April måned!

1.april

S Ugo di Grenoble - S Celso - S Irene - Ss Venanzio, Anastasio e Mauro - S Prudenzio

 

Skærtorsdag 2010: "Santa Messa del Crisma" i Peterskirken kl.9.30 og "Inizio del Triduo Pasquale" og "Santa Messa della Cena del Signore" i Basilica di San Giovanni in Laterano, Cappella Papale, kl. 17.30.

2.april

S Francesco di Paola - fest i Kirken S Fr. di Paola og i Kirken i Via S Sebastianello

S Maria Egiziaca - S Abbondio - S Ebba - B Sandrina

Langfredag 2010: "Celebrazione della Passione del Signore" i Peterskirken, Cappella Papale, kl.17 og kl. 21.15 vil Pave Benedikt XVI lede messen "Via Crucis" i Colosseum. (se Giovanni Rinaldi's fotos fra tidligere år)

3.april

S Riccardo di Chichester - S Benigno - S Gandolfo - S Grazia - S Irene - S Attalo - S Niceta - S Chionia - S Sisto I

 

Påskelørdag 2010: "Veglia Pasquale nella notte santa" i Peterskirken, Cappella Papale kl.21.

4.april

S Isidoro di Siviglia - S Benedetto il Moro - S Publio - S Dora - S Gaiano - S Ezio - S Giuseppe de Leonessa

 

Påskedag 2010: "Santa Messa del giorno con il rito del "Resurrexit"" på Piazza San Pietro kl. 10.15 og Paven velsigner "Urbi et Orbi" fra Loggia'en på Peterskirken kl. 12.

5.april

S Vincenzo Ferrer - S Alberto da Montecorvino - B Eva - S Geraldo - S Tomas - S Irene

6.april

S Giuliana di Cornillon - S Virginia - S Celestino I - S Sabina - S Carterio - S Celestina

7.april

S Giovanni Battista de la Salle - S Ermanno . S Epifanio - S Ciriaco - S Eleno

8.april

S Dionigi - S Dionigi l'Aeropagita - S Gualterio (Walter) - S Alberto di Gerusalemme - S Redento - S Isacco - S Amanzio di Como

9.april

S Maria di Cleofa - S Monica - S Tancredi - S Ilda - S Procoro - S Trude

10.april

S Terenzio - S Ezechiele - S Pompeo

11.april

S Stanislao - B Elena Guerra - B Nestore

12.april

S Giulio I - S Zeno - S Damiano - S Saba il Goto

13.april

S Filippo Neri - pilgrimsgang til "De 7 Kirker"

S Martino I - S Ermenegildo - S Dada - S Giustino filosofo

14.april

S Liduina di Schiedam - S Tiburzio - S Valeriano - S Marone

15.april

S Annibale - Ss Anastasia e Basilissa - B Cesare de Bus - S Paterno di Avranches

16.april

S.Giuseppe Labre - fest i Kirken Madonna dei Monti og åbent i Oratorio di S Giuseppe Labre

S Bernadetta Soubiros - S Lamberto B Landone

17.april

S Aniceto - S Stefano Harding - S Roberto - B Marianna di Gesù - S Antusa - B Giacomo da Cerqueto

18.april

S Galdino - S Calogero - S Atanasia - S Aia - Ss Eleuterio e Anzia - B Idesbaldo delle Dune

19.april

S Emma di Gurk - S Espedito - S Nunzio - S Ulrico - S Nerio - S Leone IX

20.april

S Adalgisa - S Agnese di Montepulciano - S Delinda - S Donnino - S Liano - S Zaccheo

21.april

"Il Natale di Roma": Byens "fødselsdag" - i 2010: 2763 år!
-festligheder på Piazza del Campidoglio

S Anselmo : Festa di S Anselmo

S Sandra - S Corrado di Parzham

22.april

S Leonida - Ss Apelle e Lucio - B Maria Gabriella Sagheddu - S Daniele - S Caio -S Sotere - S Onofria - S Itala

23.april

S Giorgio - S Adalberto Voitech - S Norina - S Leda - B Teresa Maria della Croce

24.april

S Fedele da Sigmaringen - S Erminio - S Tiberio - S Eufrasia - S Leonzio - Beata Maria Vergine di Bonaria - S Saba Stratelata

25.april

"Festa della Liberazione": Årsdagen for Roms befrielse i 1945

Hellig- og lukkedag

S Marco Evangelista - fest i Kirken S Marco

S Franca - S Evodio - S Ermogene - S Callista

Madonna del Buon Consiglio - festdag i Genazzano idag, imorgen i Rom

26.april

Madonna dei Monti - fest i Kirken Madonna dei Monti: en kopi af det undergørende maleri bæres i procession i kvarteret

S Marcellino - S Pellegrino Laziosi - B Alda di Siena - S Antonino

Madonna del Buon Consiglio - festdag i Rom idag, igår i Genazzano

27.april

S Zita - S Liberale - S Pietro Armengaudio - B Elisabetta Vendramini - S Zosimo - S Tertulliano - B Osanna

28.april

S Paolo della Croce - fest i Kirken Santi Giovanni e Paolo

Festa di S Vitale

Festa di S Caterina da Siena

S Pietro Chanel - S Luigi Maria de Montfort - S Gianna Beretta Molla - S Lucchese - S Marco

29.april

S Caterina da Siena - fest i S Maria Sopra Minerva, S Caterina a Magnanapoli og i S Caterina i Via Giulia

30.april

S Pio V - S G Benedetto Cottolengo - S Sofia di F - S Massenzia

MAJ (på italiensk: Maggio):

Corpus Domini-festen (Kristi Legemsfest) fejres torsdagen efter den første søndag efter Trinitatis (Pinse): i 2006 den 15. Juni

1.maj

Lukkedag

Fagforeningerne afholder koncert på Piazza S Giovanni

S Giuseppe lavoratore - S Sigismondo - S Riccardo Pampuri - S Dora - S Fiorina

2.maj

S Atanasio - fest i Kirken Sant'Atanasio

S Sicario - S Fiorenzo - S Eugenia - S Antonio Pierozzi

3.maj

Ss Filippo e Giacomo - fest i Ss Apostoli og S Croce in Gerusalemme

S Giovenale - S Diodoro - B Adamo di Cantalupo

4.maj

S Ciriaco - S Antonia - S Ada di Soissons - S Vivaldo - S Monica - S Tonina - S Firmino - S Irene - S Gerino - S Sacerdote (di Limoges)

5.maj

Fest for Pave San Pio V- S Irene di Lecce - S Gottardo - B Nunzio Sulprizio - S Angelo - S Tino - S Felicissima - S Tosca - S Sacerdote (di Sagunto)

6.maj

S Giovanni apostolo - fest i S Giovanni a Porta Latina

S Domenico Savio - S Benedetta - S Alberto - S Avia - S Maurelio

7.maj

S Flavia Dom. - Ss Flavio e Augusto - B Rosa Venerini - S Quadrato - S Domiziano - S Augusto

8.maj

S Vittore il Moro - S Maddalena di Canossa - S Acacio di Bisanzio - B Francesca Nisch - S Benedetto II - S Bonifacio IV - B.M.V. di Pompei - S Barbaro - S Domenica

9.maj

B Nicolò Albergati - S Gregorio di Nazianzo - S Luca - S Beato

10.maj

S Antonino Pierozzi - S Cataldo - S Calepodio - B Damiano de Veuster - Ss Quarto e Quinto - S Alfio - S Giobbe - Ss Isidoro e Maria Toribia - Ss Gordiano, Epimaco e Marina

11.maj

S Ignazio da Làconi - S Fabio - S Stella - S Antimo - S Francesco de Girolamo

12.maj

Ss Nereo e Achilleo - fest i Ss Nereo e Achilleo og i kirken ved Domitillas Katakomber

S Pancrazio - S Leopoldo Mandic - S Epifanio di Salamina - S Danio - S Dionigi - S Flavia - S Domenico confessore

13.maj

B.M.V. di Fatima - S Maria Domenica Mazzarello - S Pietro Nolasco - S Argentina - S Natale

14.maj

S Mattia - S Ampelio - S Michele Garicoïts - S Bonifacio di Tarso - S Vincenza - Ss Giusta e Giustina

15.maj

S Torquato - S Isidoro l'Agricoltore - S Maurilio - S Rosella - S Ruperto - S Sofia - S Pacomio

16.maj

S Simone Stock

S Ubaldo - S Margherita da Cortona - S Gemma Galgani - S Brendano il navigatore - S Genzio - B Adamo degli Adami

17.maj

S Pasquale Baylon - S Restituta - B Isabella

18.maj

S Giulitta Vergine - S Giovanni I - S Felice da Cantalice - S Leonardo Murialdo - S Venanzio - S Arsenio - B Raffaella

19.maj

S Ivo - fest i S Ivo alla Sapienza og S Ivo dei Bretoni

S Pudenziana og S Pudente - fest i Kirken S Pudenziana

S Celestino V - S Ivo - S Calogero e Partenio - S Crispino - S Ciriaca

20.maj

S Bernardino da Siena - fest i S Bernardino ai Monti

S Bassilla - S Aurea - B Colomba da Rieti

21.maj

S Vittorio - S Carlo Giuseppe de Mazenod - S Teobaldo - S Torquato - S Dino - S Fermo

22.maj

S Rita da Cascia - B Luigi M. Palazzolo - S Giulia - S Fulgenzio di Otricoli

23.maj

S Giovanni Battista de Rossi - S Desiderio di Genova e Langres - S Didier de Vienne - S Giovanna Antida Th. - S Severino

24.maj

S Vincenzo di Lerino - S Amalia - B.M.V. Ausiliatrice - S Albano - S Noto - S Pietro vescovo - S Ester - Traslazione del corpo di S Domenico

25.maj

SS Trinità - fest i kirker viet hertil

S Beda venerabile - S Gregorio VII - S Maria Maddalena de' Pazzi - S Urbano I - S David Uribe Velasco

26.maj

S Filippo Neri - fest i S Maria in Vallicella og S Filippo Neri i Via delle Sette Chiese

- S Eleuterio - S Evangelio - S Lamberto - S Alvino

27.maj

S Agostino di Canterbury - S Liberio

28.maj

S Emilio - S Germano - S Bernardo di Mentone - S Aronna - S Ubalda

29.maj

S Massimo di Verona - Ss Martiri Anauniensi - B Ursula Ledochowska - S Massimino - S Bruna - S Eleuterio - S Restituta - S Restituto

30.maj

S Giovanna d'Arco - S Felice I - S Ferdinando III - S Tino

31.maj

Visitazione della B.V. Maria - S Silvino di Tolosa - S Petronilla

JUNI (på italiensk: Giugno):

Corpus Domini-festen (Kristi Legemsfest) fejres den torsdagen efter den første søndag efter Trinitatis (Pinse): i 2006 den 15. Juni

1.juni

S Giustino - S Annibale Maria di Francia - S Fortunato - S Floro - S Secondo

2.juni

"Festa della Repubblica": militærparader i Via dei Fori Imperiali. Om eftermiddagen er Quirinalets haver åbne.

Ss Marcellino e Pietro - fest i Ss Marcellino e Pietro al Laterano og i Ss Marcellino e Pietro på Via Casilina

S Erasmo - S Eugenio I - S Adalgiso - S Sadoc

3.juni

S Carlo Lwanga e compagni - S Clotilde - S Olivia - Ven. Diego Oddi - S Cono

4.juni

S Quirino - S Francesco Caracciolo - S Daciano - S Saturnina - S Clateo - S Alonio - S Pietro da Verona

5.juni

S Bonifacio - S Valeria - S Berto - S Laro - S Franco

6.juni

S Norberto - Ss Paolina e Artemio - S Gerardo - S Marcellino Champagnat - S Candida - B Delfina

7.juni

S Antonio Maria Gianelli - B Anna di S Bartolomeo - S Adalaro - S Alderico - S Candido - S Ilde - S Sabiniano martire - S Geremia - S Abenzio di Cordoba - S Eugenia - S Landolfo - S Roberto di Newminster

8.juni

S Medardo di Noyon - S Vittorino - S Sabiniano abate - S Massimino - S Sira de Troyes - S Adegrino - S Pacifico da Cerano - S Sostrato di Antiochia

9.juni

S Efrem - fest i S Crisogono

B Anna Maria Taigi - fest i S Crisogono

Ss Anania e Quadrato - Ss Primo e Feliciano - S Liborio - S Michelina - S Pelagia

10.juni

S Maurino - B Enrico da Bolzano - S Beniamino - S Bianco - S Diana degli Andalò S Massimo Levita o d'Aveia - S Getulio - San Basilide med sine 22 kammerater, bl.a. Tripodis og Mandalis

11.juni

S Barnaba - S Gregorio di Nazianzo - S Apollo - S Parisio - S Amabile

12.juni

S Onofrio - S Olimpio - S Gaspare Bertoni - S Paola Frassinetti - S Cirino - S Placido - B Iolanda - S Leone III - San Basilide

13.juni

S Antonio da Padova - fest i S Antonio da Padova-kirker

S Alice - S Aquilina - S Felicola

14.juni

Ss Ruffino e Valerio - S Eliseo - S Quinziano - S Marciano - B Castora

15.juni

S Vito - S Modesto - S Germana Cousin - S Luigi Maria - S Riano - B Iolanda d'Ungheria

2006: Corpus Domini

16.juni

Santi Quirico e Giulitta fejres i kirken af samme navn

S Ceccardo di Luni - S Aureliano - S Maria Teresa Scherer - S Pierflavio - S Verolo - S Ferruccio

17.juni

S Imerio - Ss Nicandro e Marciano - S Adolfo - S Ranieri - S Valeriana - S Sabele - S Ipazio Egumeno

18.juni

S Gregorio Barbarigo - S Calogero - S Potentino - S Leonzio - B Marina da Spoleto - S Efrem - Ss Marco e Marcelliano - Festa patronale di S Ireneo i Centocelle

19.juni

S Romualdo - S Giuliana Falconieri - Ss Gervasio e Protasio

20.juni

S Silverio - S Albano - S Novato - S Bertoldo - S Gonda - B Benigna

21.juni

S Luigi Gonzaga - fest i S Ignazio og Collegio Romano

S Demetria - S Aloisio - S Marzia - S Albano - S Ester

22.juni

S Paolino da Nola - Ss Giovanni Fisher e Tommaso More - S Ilde - S Flavio Clemente - B Innocenzo V

23.juni

"La notte delle streghe": Heksenes nat eller Notte di San Giovanni.. Midsommer

S Giuseppe Cafasso - S Lanfranco - S Emerenziana - Cuore Immacolato della B.V.M. (vescovo)

24.juni

Natività di S Giovanni Battista - fest i S Giovanni-kirker og i S Silvestro

S Teodulfo

25.juni

S Guglielmo da Vercelli o di Montevergine - S Eurosia (+714) - S Eurosia (+880) - S Massimo di Torino - S Prospero - S Salomone - S Febronia

26.juni

Ss Giovanni e Paolo - S Vigilio - S Josemaria Escrivá - S Pelagia

27.juni

S Cirillo di Alessandria - S Aniceto - S Adelino - S Crescente - S Benedetta - S Didier d'Autun - B Basil Velychkovskyj - B Zenon Kovalyk - B Ivan Ziatyk - B Nicholas Charnetskyj

28.juni

Vigilia della festa dei Santi Pietro e Paolo

S Ireneo - S Attilio - S Ada di Le Mans - S Sereno - S Vincenza - S Paolo I - San Basilide m.fl. (bl.a. Santa Potamiena og hendes moder Marcella)

I mange hundrede år afholdtes på denne dag Festa della Chinea

29.juni

S Pietro og S Paolo - fest i Peterskirken, i S Paolo fuori le Mura, S Giovanni in Laterano og Carcere Mamertino

S Cassio di Narni - S Trinio - S Aniziana

30.juni

Ss Protomartiri Romani - fest i S Maria in Camposanto og i S Protomartiri Romani

S Marziale di Limoges - S Giunia - S Emiliana - S Lucina di Roma - S.Basilide di Alessandria

JULI (på italiensk: Luglio):

Den anden søndag i Juli fejres "Madonna dell'Archetto" i Santuario della Madonna dell'Archetto i Vicolo dell'Archetto

I Juli (22.Juli 2006) holder beboerne i Trastevere Festa di Maria Santissima del Carmine - Se Giovanni Rinaldis fotos fra en tidligere fest!

1.juli

Cuore Immacolato della B.V. Maria - fest - S Aronne - S Ester - S Giulio - S Secondino - Preziosissimo Sangue di Gesù - S Regina - S Nicasio Burgio

2.juli

S Ottone di Bamberga - S Bernardino Realino - S Blandina - S Egisto - S Adeodato di Galliano - S Gonda - Ss Processo e Martiniano

3.juli

S Tommaso - S Giacinto - S Eliodoro d'Altino - S Mustiola - S Raimondo Lullo - S Tinna - S Leone II

4.juli

S Elisabetta del Portogallo - B Piergiorgio Frassati - S Elia - S Osea - B Duino - S Asclepia - S Aureliano di Lione - S Berta di Blangy - S Procopio di Sazava - S Uldarico d'Augusta

5.juli

S Antonio Maria Zaccaria - S Filomena di San Severino - S Zoe - S Domezio - S Eriano - S Probo - S Elia - S Trifina di Sicilia - S Ulrico - S Febronia

6.juli

S Maria Goretti - S Isaia - S Romolo di Fiesole - S Domenica - S Palladio d'Irlanda - S Tranquillino

7.juli

S Benedetto XI - S Claudio - S Nicostrato - S Ampelio - S Gioconda - S Pompeo - S Felice di Nantes - S Edda d'Inghilterra - S Maria Teresa Soubiran - S Pantenio di Alessandria - S Lorenzo Siro

8.juli

Ss Aquila e Priscilla - S Adriano III - B Eugenio III - S Eraclio - S Alberto da Genova - S Chiliano di Wurzburg - S Edgardo - S Procopio di Cesarea - S Illuminati da Rieti

9.juli

S Veronica Giuliani - Ss Redentore - S Ifigenia di Saint-Mathieu - S Letizia - S Giovanni da Colonia e compagni - S Audace - S Anatolia

10.juli

S Felicita

S Anatolia - Ss Rufina e Seconda - S Antonio Pecierskij - S Massimina - B Pacifico - S Naborio - S Amalberga - S Emanuele Ruiz - S Pietro Vincioli - S Silvano di Roma

11.juli

S Benedetto - S Olga di Kiev - S Savino di Brescia - S Pio I - S Tino - S Fabrizio - S Ignazio Delgrado - S Sigiberto della Svizzera

12.juli

S Giovanni Gualberto - S Marciana - S Nulfo - S Ultan - S Nabore - S Sigiberto

13.juli

"Madonna dell'Archetto" fejres i Satuario della Madonna dell'Archetto

S Enrico - S Anacleto - S Clelia Barbieri - S Teresa di Los Andes - B Francesca - S Fiorenzo - S Aspreno di Napoli - S Eugenio di Cartagine - S Giole - S Manno

14.juli

S Camillo de Lellis - fest i S Camillo og S Maria Maddalena

S Ciro - S Francesco Solano - S Felice da Como - S Jacopo da Varagine

15.juli

S Bonaventura da Bagnoregio - S Vladimiro di Kiev - S Vito - S Bonosa - S Rosalia - S Valentina

16.juli

B.M.V. del Monte Carmelo - fest i mange kirker

"Festa di noantri" - procession den 22 og 30 2006

- S Elvira - S Nulfo - S Nando - S Valentino di Treviri

17.juli

S Alessio - fest i Kirken Ss Bonifacio e Alessio

S Maria in Portico - fest for det hellige billede i Kirken S Maria in Campitelli

S Marcellina - S Ennodio - S Dosio - S Marina

18.juli

S Marina - S Martiri Scillitani - S Leone IV - S Sinforosa - S Arnolfo o Arnou di Metz - S Federico - S Berta - S Giacinto - Ss Giusta e Ruffina

19.juli

S Macrina - S Epafra - S Aurea - S Bernoldo - S Lilaria

20.juli

S Elia - S Aurelio di Cartagine - S Margherita - B Ceslao - B Lucia

21.juli

S Prassede - S Lorenzo da Brindisi - S Elio - S Oddino Barotti

22.juli

S Maria Maddalena - fest i Kirken Santa Maddalena -S Gualtiero

2006: "La Festa de Noantri" i Trastevere: Den tilbedte statue af Jomfru Maria føres i procession gennem Trasteveres gader fra Kirken Sant'Agata til Kirken San Crisogono.

23.juli

S Brigida di Svezia - fest i Kirken S Brigida

S Apollinare - S Liborio - Ss Romolo e Redenta

24.juli

S Cristina da Bolsena - S Vincenzo - S Boris - S Euprasia - Ss Mercurio e Efrem

25.juli

S Giacomo il Maggiore - S Cristoforo - Ss Valentina e Tea

26.juli

Ss Gioacchino e Anna - fest i kirker viet til Jomfru Maria's forældre

27.juli

S Raimondo Zanfogni - S Natalia - S Pantaleone - S Celestino I - S Liliana - S Celio - S Arnaldo

28.juli

Ss Nazario e Celso - S Innocenzo I - S Vittore I - S Pellegrino

29.juli

S Marta - fest i Kirken S Marta i Vatikanet

S Beatrice - S Lucilla - S Serafina - S Flora

30.juli

2006: La festa de' Noantri: Procession med Madonnastatuen på floden op til Castel Sant'Angelo og Ponte Garibaldi.

S Pietro Crisologo - S Donatella - S Abdon e S Sennen - Ss Settimia e Augusta - S Terenzio - S Oddino Barotti

31.juli

S Ignazio di Loyola - fest i S Ignazio og Il Gesù

S Giustino de Jacobis - B Giovanni Colombini - S Fabio - S Calimero

AUGUST (på italiensk: Agosto):
1.august

S Alfonso dei Liguori - S Bono e compagni - S Rufo - S Leo - SS Maccabei

2.august

S Eusebio di Vercelli - S Pietro Giuliano Eymard - S Stefano I - S Celsino - S Dresda - S Caro

3.august

S Lidia - S Dalmazio di Const. - S Marana - S Licinia - S Flavia

4.august

S Giov. Maria Vianney - S.Agabio - S Centolla

5.august

S Emidio - S Osvaldo

Madonna della Neve (S.Maria Maggiore)

6.august

S Agapito - S Maurino - S Magno - S.Ormisda

Trasfigurazione del Signore (S. Giov. in Laterano)

7.august

S Sisto II - S Gaetano Thiene - S Donato d'Arezzo - S Alberto di Sicilia

S Domenico (i S Maria sopra Minerva)

S Sisto Vecchio (i SS Domenico e Sisto, S Maria del Rosario a Monte Mario, S Sabina

8.august

S Ciriaco - S Daria - SS Eleuterio e Leonida

9.august

S Romano - SS fermo e Rustico - S Teresa Benedetta della Croce - S Domiziano - S Verdiano

10.august

S Adeodato - S Aurelio - S Erico - S Bassa

S Lorenzo (i alle San Lorenzokirkerne: al Verano, in Miranda, in Fonte, in Lucina, in Panisperna, in Damaso, in "piscibus" + i Vatikanet)

11.august

S Lelia - S Rufino

S Alessandro di Comana

12.august

S Cassiano - S Liano - S Ercolano - S Gerardo - B Innocenzo XI - S Euplio

13.august

S Ponziano e S Ippolito - S Giov Berchmans - S Radegonda - S Antonino - S Eudossia - S Landolfo

14.august

S Mass Maria Kolbe - S Alfredo - S Eusebio di Roma - S Orosio

15.august

S Tarcisio - S Stanislao Kostka - S Franc Gessi

Assunzione della Vergine (Marias Himmelfart) (i alle Mariakirker)

Hellig- og lukkedag

16.august

S Stefano d'Ungheria - S Rocco - S Baldo - S Liciano - S Serena

17.august

S Giacinto - S Alberto da Pontida - S Eusebio - S Amore - S Chiara di Montefalco - S Acilia

18.august

SS Floro e Lauro - SS Taziana e Eliana - SS Giov e Crispo

S Elena (i S Croce in Gerusalemme)

19.august

S Giov Eudes - S Mariano - S Italo - S Bernardo Tolomei - S Ludovico - S Satiro - B Angelina - S Serena di Roma - S Giulio

20.august

S Bernardo - S Samuele - S Filiberto - S Paolo

21.august

S Pio X - SS Bonoso e Massimiliano - S Ciriaca - B Baldovino da Rieti - S Quadrato - S Cisello - S Natale

22.august

S Fabrizio - S Filippo Benizi - S Oro - S Aurea - S Veturino - S Ippolito di Porto

23.august

S Rosa da Lima - S Filippo - S Ilde

24.august

S Bartolomeo - S Tolomeo - S Patrizio - S Candido - B Methodius Dominick Trcka - S Emilia de Vialar

25.august

S Giuseppe Calasanzio (i San Pantaleo)

S Ludovico - S Genesio - S Ermina - S Michela - SS Giulio e Ermete - S Pellegrino - S Patrizia di Cons.

26.august

S Zeferino - S Alessandro - S Oronzo - S Ireneo e Abbondio

27.august

S Eunuco - S Anita - S Licerio

S Monica (i S Pietro in Montorio)

S Giuseppe Calasanzio (i S Pantaleo...) = tidligere, nu: 25.8.

28.august

S Agostino - S Adelina - S Vicinio - S Ezechia - S Ermete

29.august

S Candida - S Sabina - S Nicea

Martirio di S Giov Battista (Johannes Døberen) (i S Giov Decollato, S Giov in Laterano og S Silvestro in Capite (fremvisning af helgenens hovede))

30.august

SS Felice e Adautto - S Bonomio - B Ildefonso Schuster - S Pelagio - S Dasio - S Fantino - S Pietro Eremita - B Ero - S Pammachio

31.august

S Raimondo Nonnato - S Aristide - S Vittore - S Leopardo - B Vala di Corbie

SEPTEMBER (på italiensk: Settembre):
1.september

S Egidio - S Vittorio - S Teresa Magh. Redi del Sacro Cuore di Gesù - S Celina - S Leto - B V del Sasso - S Sabiniano

2.september

S Elpidio - S Eleazaro - B Apollinare - B Ingrid Elofsdotter - SS Giovino e Basileo - S Antonino da Apamea

3.september

S Gregorio Magno - fest i S GregorioCelio)

S Marino - S Febe - S Mansueto - B Ugolino

4.september

S Mosè - S Rosa da Viterbo - S Rosalia - S Bonifacio I - S Ida - S Oceano - S Alberto di Butrio

5.september

B Giordano - S Lorenzo Giustiniani - S Vittorino - S Vittorino di Amiterno - S Taurino - S Eterno - S Obdulia

6.september

S Zaccaria - S Onesiforo - S Consolata - S Ciro - S Petronio

7.september

S Grato di Aosta - S Regina - S Guido - S Carissima - S Nemorio

8.september

S Sergio I - B Federico Ozanam - S Serio - S Isacco - S Vidiano - S Adriano - S Valentiniano di Coira

Natività di Maria Vergine (Jomfru Maria's fødsel) (i alle Mariakirker især S Maria del Popolo og S Maria in Via)

Årsdag for "Difesa di Roma" (Forsvaret af Rom d. 9-10. September 1943 efter den tyske våbenstilstand den 8. September)

9.september

S Pietro Claver - S Anastasia - SS Gorgonio e Doroteo - S Tussio

10.september

S Pulcheria - S Agabio - S Salvio

11.september

SS Proto e Giacinto - S Eufrosino - S Teodora - S Almiro

12.september

Ss Nome di Maria - S Silvino di Verona - S Sacerdote

13.september

S Giov Crisostomo - S Maurilio

14.september

S Crescenzio - S Cereale - S Placilla - S Rosella

Esaltazione della Croce (pavemesse i S Croce in Gerusalemme, messe i S Marcello m.fl.)

15.september

S Caterina da Genova - B Orlando - S Merino - S Baldo - S Nicomede

Beata Vergine Maria Addolorata (i S.M.della Scala, S Bartolomeo m.fl.)

16.september

S Cornelio - S Cipriano - S Eufemia di Calcedonia - S Abbondanzio - Aubet, Cubet e Quere - S Dolcissima - SS Lucia e Geminiano - S Martino I

17.september

S Roberto Bellarmino - S Arianna - S Ildegarda da Bingen

Stimmate di S Francesco (i kirken af samme navn)

18.september

S Giuseppe da Copertino - S Eustorgio - S Terenziano - S Giov. Macias

19.september

S Gennaro - S Maria de Cervellon (del soccorso) - S Guglielma - S  Sabazio

20.september

SS Andrea Kim, Paolo Chong, ... - S Fausta - S Candida - S Eustachio - S Giancarlo - S Franc. da Camp. - S Filippa

21.september

S Matteo - S Giona - S Alessandro - S Melezio - S Panfilo

22.september

S Maurizio - S Tommaso da Villanova - S Silvano - SS Degna e Emerita - S Landelino - S Santino - S Settimio - S Fortunato - S Ignazio da Santhià

23.september

S Lino - S Tecla - S Pio da Pietrelcina - S Sosio

Kejser Augustus fødselsdag

Efterårsjævndøgn : besøg S Maria degli Angeli kl 13 for at se solens markering af dette på meridianen i kirkegulvet

24.september

B.V. Maria della Mercede - S Pacifico - S Terenzio - S Liberio

25.september

S Cleofa - S Aurelia - S Alberto di Gerusalemme - S Ercolano - S Nicolao di Flue - S Antilia - S Sabiniano

26.september

SS Cipriano e Giustina - S Amanzio - S Nilo

SS Cosma e Damiano (i SS Cosma e Damiano ved Foro Romano)

27.september

S Vincenzo de Paoli - S Amedeo - S Fodenzio - SS Ilario e Florenziano

28.september

S Venceslao - S Lorenzo Ruiz e compagni - S Giacinto Ansalone - S Bonfiglio - S Lioba - S Salonio di Ginevra - S Silvino - S Alfio - B Innocenzo da Berzo

29.september

S Dada

SS Michele, Gabriele e Raffaele (Ærkeenglene Michael, Gabriel og Raphael(i S Angelo nel Portico d'Ottavia, S Angelo ai Corridori)

30.september

S Girolamo - S Sofia (Sonia) - S Lauro - S Amato

OKTOBER (på italiensk: Ottobre):

Den 1. søndag i Oktober fejres "Festa del Rosario".

På torsdag og søndage i Oktober fejredes fra gammel tid Oktober-festerne: Le Ottobrate romane.

1.oktober

S Remigio - S Eurelia

S Teresa del Bambin Gesù fejres i alle Karmeliterkirker (S.M.della Vittoria, S:Francesco di Sales)

2.oktober

SS Angeli Custodi - S Gerino - S Alderado - S Teofilo di Bulgaria - S Leodegario - B Antonio Chevrier

3.oktober

S Gerardo di Brogne - S Edmondo di Scozia - S Candido - S Candida - S Romana - S Menna

Tidligere fejredes S Teresa del Bambin Gesù denne dag - er flyttet til 1.oktober

4.oktober

S Petronio - S Caio di Corinto

S Francesco d'Assisi fejres i S:M. in Aracoeli, S Antonio in Via Merulana, Santi Apostoli, S. Francesco a Ripa mm.

5.oktober

S Placido - S Faustina Kowalska - S Luigi Scrosoppi - B Bartolo Longo - S Reale - S Marcellino - S Tullia

6.oktober

S Bruno - S Alberta - S Niceta - B Baldovino

7.oktober

S Giustina - Pave Marcus - S Brigida di Svezia

Beata Vergine del Rosario fest til minde om sejren ved Lepanto fejres der i kirkerne i Via Gracchi, Via Rosselli, Via Lambro og hos Domenikanernonnerne på Monte Mario

Fejres også den 1. søndag i Oktober

8.oktober

S Brigida di Svezia - S Pelagia - S Simeone il Vecchio - S Giovanni Calabria - S Eusebia - S Laurenzia - S Susanna

9.oktober

S Dionigi e compagni - S Giovanni Leonardi - S Sara - S Abramo - S Publia - S Sibilla

10.oktober

S Francesco Borgia - S Daniele - B Daniele Comboni - S Ugolino - S Scolastica - S Cerbone di Populonia - S Claro - S Chelidonia

11.oktober

S Alessandro Sauli - S Firmino - S Eupilio - S Maria Desolata - B Pave Johannes XXIII

12.oktober

S Serafino - SS Amelio e Amico - S Augusto - S Edisto

13.oktober

S Romolo - S Edoardo il confessore - S Carpo - S Niboldo

14.oktober

S Callisto I (pave) - S Celeste - B Ildegonda - S Gaudenzio

15.oktober

S Ruggero - S Fortunato - S Fortunata - S Sabino

S Teresa di Gesù (d'Avila) (fejres i alle Karmeliterkirker, især i S.Maria della Scala)

16.oktober

S Edvige - S Margherita Maria Alacoque - S Gerardo Maiella - S Massima

17.oktober

S Ignazio d'Antiochia - fest i S Clemente

S Rodolfo - S Lupo - S Solina - S Mariano

18.oktober

S Alda - SS Artemio e Onesta - S Paolo della Croce

S Luca fejres i S Luca e Martina med deltagelse af kunstnernes sammenslutning, Accademia di S Luca, iført historiske dragter

19.oktober

S Giovanni da Brébeuf - S Isacco Jogues e compagni - S Laura - S Flaviano - S Pietro d'Alcantara - SS Tolomeo e Lucio

20.oktober

S Maria Bertilla Boscardin - S Irene del Portogallo - S Aurora - S Matrona - B Contardo Ferrini - B Adelina

21.oktober

S Orsola - S Celina - S Gaspare del Bufalo

22.oktober

S Donato di F. - S Maria Salomè - S Abercio di Gerapoli - B Timoteo Giaccardo - S Vereconco - S Mallo - S Ermete - S Apollo

23.oktober

S Giovanni da Capestrano - S Sira - S Teodora

24.oktober

S Antonio Maria Claret - B Luigi Guanella - S Glorio - S Gilberto - S Ponza - SS Valentina, Marco e Soterico

25.oktober

S Miniato - S Gaudenzio di Brescia - SS Crispino di Soissons e Crispiniano - SS Daria e Crisanto - S Tabita

26.oktober

S Evaristo (pave) - S Folco - S Gaudioso - S Floro

27.oktober

S Frumenzio - S Desiderio di Auxerre - S Berno - S Sabina - B Antonio - S Frumenzio

28.oktober

S Simone e S Guida - S Elio - S Alfredo il Grande - S Cirilla - S Cirillo

29.oktober

S Melchiorre - S Ermelinda - S Michele Rua - S Remigio - S Onorato - S Zenobio - S Eulalio

30.oktober

S Alfonso Rodriguez - S Ricano - S Celsino - S Zenobia - S Lucano

31.oktober

S Quintino di Vermand - S Wolfgang - S Lucilla di Roma

NOVEMBER (på italiensk: Novembre):
1.november

S Cesario di Terracina - S Benigno - S Floriberto - S Maro - S Gildo - B Amadeo del Portogallo

"Tutti i Santi" /"Ognissanti" ("Alle Helgen") - fejres i alle kirker og på de4 store kirkegårde.

Hellig- og lukkedag!

2.november

S Giusto - S Maura - S Tobia - B Pio Campedelli

"Commemorazione di tutti i fedeli defunti" - fejres i alle kirker, i S Lorenzo fuori le Mura med messe og procession på Verano Kirkegården samt fakkeltog.
Broderskaberne mødes i S Maria dell' Orazione e Morte i Via Giulia og i Cimitero dei Cappuccini i Via Veneto

Se Giovanni Rinaldis fotos fra S Bartolomeo all' Isola Tiberina

3.november

S Martino de Porres - S Silvia - S Uberto - S Grazia - S Raniero - S Giusto

4.november

S Carlo Borromeo - i S Carlo al Corso, S Carlo ai Catinari, S Carlo alle Quattro Fontane og mange andre kirker

5.november

SS Elisabetta e Zaccaria - S Leto - S Tigrino - B Guido Conforti - B Ruggero

6.november

S Leonardo di N. - S Pedro Sanz e compagni - S Severo di B. - B Contardo Ferrini - S Beatrice - S Comasia - S Sofia - B Niana -Tutti i Santi d'Irlanda

7.november

S Ernesto - S Prosdocimo di Padova - S Ercolano - S Achilla - S Villibrordo - Santi Domenicani

8.november

S Goffredo di Amiens - S Adeodato I (pave) - B Elisabetta della Trinità - S Chiaro - S Eufrosina - S Trofina - Santi Quatto Coronati - B Maria Crocifissa Satellico

9.november

S Oreste - S Teodoro - S Agrippino di Napoli - S Alessandro - S Vitone

"Dedicazione basilica lateranense" - festmesse i S Giovanni in Laterano

10.november

S Leone Magno (pave) - S Andrea Avellino - S Ninfa - S Trifone - S Probo

11.november

S Martino di Tours - S Menna - S Bertiuno

12.november

S Giosafat - S Renato - S Aurelio - S Adalberto - S Cristiano

13.november

S Diego di Alcalà - S Agostina Pietrantoni - S Brizio - S Omobono - S Zebino - S Edisto - S Callisto Caravario - S Nicoolò I (pave)

14.november

S Giocondo - S Serapione - B Stefano da Cuneo - Renato - S Gonsalvo - S Venerando

15.november

S Alberto Magno - festmesse i SS Domenico e Sisto

S Leopoldo il Pio - S Secondo - S Benigno - S Abibo

16.november

S Margherita di Scozia - S Geltrude - S Giuseppe Moscati - S Agnese d'Assisi - S Cadio - S Alveo

17.november

S Elisabetta d'Ungheria - S Eugenio - S Ilda - S Zaccheo - S Gregorio il Taumaturgo - S Giordano Ansalone - B Solomea

18.november

S Frediano - S Calvo

"Dedicazione basiliche dei santi Pietro e Paolo" - festmesser i Peterskirken og i S Paolo fuori le Mura

19.november

S Fausto - S Matilde di Hackeborn - S Abdia - S Medana - S Filosofo - S Basso - S Massimo

20.november

S Felice di Valois - S Ottavio - S Edmondo - S Ampelio - S Benigno - S Agapito

21.november

"Presentazione della B V Maria" - S Celso e Clemente - S Benedetto Menni - S Bonito - S Romeo

22.november

S Valeriano - S Demetrio - B Salvatore Lilli

S Cecilia - festmesse i S Cecilia in Trastevere med adgang til krypten. Messe i S Callisto's Katakomber og i S Carlo ai Catinari med koncert

23.november

S Colombano - S Lucrezia di M. - S Spes - S Eleno - S Felicita

S Clemente I (pave) -Festmesse i S Clemente

24.november

S Andrea Dung-Lac e compagni - S Firmina - S Crescenziano - S Flora da Cordoba e s Maria - S Crisogono - S Leda - B Balsamo

25.november

S Caterina d'Alessandria - S Mercurio

26.november

S Corrado - S Silvestro Guzzolini - S Leonardo da Porto Maurizio - S Nico - S Massima - S Siricio - S Didier Narbonnaise

27.november

S Virgilio - S Teodosio - SS Secondo e Primitivo - S Eusicio - S Francesco Antonio Fasani

28.november

S Giacomo della Marca - S Caterina Labouré - S Sostene - S Quieta - S Acario

29.november

S Saturnino - B Dionigi della Natività - S Jutta - Santi Francescani

30.november

S Castulo - S Zosimo - B Taddeo - B Federico da Ratisbona

S Andrea Apostolo - i Peterskirken vises hans relikvier. Messe i S Andrea della Valle, S Andrea al Quirinale, S Andrea delle Fratte

DECEMBER (på italiensk: Dicembre):
1.december

S Eligio - S Evasio - S Ansano il battezzatore - S Natalia - S Salomone - S Fiorentino - S Fiorenza

2.december

S Bianca - S Ippolito e compagni

S Bibiana - fest i kirken S Bibiana

3.december

S Francesco Saverio - S Ilaria - S Claudio, Giasone e Mauro - S Lucio

4.december

S Giovanni Damasceno - S Barbara - S Melezio - S Bernardo degli Uberti - S Ada di Le Mans

5.december

S Ada di Le Mans - S Dalmazio di Pavia - S Dalmazzo - S Saba - S Disio - SS Aureliano e Sempronio - S Crispino - B Giovanni Nepomuceno de Tschiderer - B Filippo Rainaldi - B Niels Steensen - B Giovanni Gradenigo

6.december

S Emiliano - S Pietro Pascasio - SS Dionisia e Dattiva - S Gertrude

S Nicola da Bari - fest i S Nicola dei Prefetti, S Nicola dei Lorenesi og i S Nicola in Carcere

7.december

S Ambrogio - S Maria Giuseppa Rossello - S Servo - S Geraldo

8.december

S Eutichiano

Immacolata Concezione -fest: Maria-søjlen på Piazza di Spagna blomstersmykkes , Paven deltager ofte, fest i alle kirker, især S Maria alla Concezione, S Maria in Aracoeli og SS Apostoli

Hellig- og lukkedag

9.december

S Siro - S Pietro Fournier - S Elgiva - S Valeria

10.december

B Vergine Maria di Loreto

- S Gemello - S Giulia - S Tommaso di Farfa o da Morienna - S Melchiade

11.december

S Savino - S Silone - B Battista

S Damaso I - feat i S Lorenzo in Damaso (her findes S Damaso's jordiske rester)

12.december

B Vergine Maria di Guadalupe - S Daniele - S Atanasio I - S Eulogio

13.december

S Odilia - SS Aussenzio, Eustrazio, Mardario, Eugenio e Oreste, S Antioco - S Ursicino - B Antonio G.

S Lucia - folk bringer lys og gaver til S Lucia i S Lucia del Gonfalone, S Lucia in Selci, S Lucia di Via dei Banchi Vecchi, S Lucia alla circonvallazione Clodia

14.december

S Giovanni della Croce - S Venanzio Fortunato - S Agnello di Napoli - S Spiridione

15.december

S Paola di Rosa - S Cristiana - B Carlo Steeb - S Candido - S Nino - S Santulo - S Viatore - S Ireneo

16.december

S Adelaide - S Adone di Vienne - S Albina - S Giacobbe

17.december

S Lazzaro - S Giovanni da Matha - S Olimpia - SS Anania, Azaria e Misaele

18.december

S Graziano - S Adele - S Flamiano - S Palladio

19.december

S Anastasio I - S Dario di Nicea - B Urbano V - SS Adamo ed Eva

20.december

S Liberato - S Zeferino - S Baiulo - B Eugenia

21.december

S Pietro Canisio - S Temistocle - S Tommaso - S Festo - S Glicerio

22.december

S Francesca Cabrini - S Demetrio - S Remo - S Ungero - SS Flaviano, Fausto, Teodora e Vittoria

23.december

S Giovanni da Kety - S Vittoria - S Servolo il Paralitico - Santi Dieci Martiri di Creta (S.Basilide, Teodulo, Saturnino, Europo, Gelasio, Euniciano, Zotico, Ponzio, Agatopo, Evaristo)

24.december

S Adele di Pfalzel - S Irmina di Treviri - S Charbel M. - S Tarsilla - S Delfino - S Adamo - S Zenobio

Vigilia di Natale - mange festmesser i forskellinge kirker

25.december

S Anastasia - SS Eugenia e Claudia

Natale di Nostro Signore - messer i alle kirker - julekrybberne ("i presepi") afsløres

Hellig- og lukkedag

26.december

S Dionisio - S Zosimo

S Stefano - fest i S Stefano Rotondo, S Stefano degli Abissini og i S Lorenzo fuori le Mura

Hellig- og lukkedag

27.december

S Fabiola

S Giovanni Evangelista - Pavemesse i S Giovanni in Laterano og andre S Giovanni kirker

28.december

S Antonio - S Domnione - S Cesario

Santi Innocenti - procession af børn til S Andrea della Valle

29.december

S Tommaso Beckett - S Davide - S Ruffo - S Crescente

30.december

S Savino di Assisi - SS Esuperanzio e Marcello - S Anisio - S Ruggero - S Baldovino - S Raniero di Forcona

31.december

S Melania - S Caterina Labouré - S Donata - S Nanda - S Fiore - S Nilo - S Rustica - S Sesto di Catania

S Silvestro I - fest: messer i S Silvestro in Capite og S Silvestro al Quirinale, i Gesù og andre steder

Turforslag
Steder
Seværdigheder
Personer
Fotogalleri
Bykort
Årstal
Ordliste
Søg i Annas Rom Guide
Hovedside
cop. Anne-Birgitte Larsson - siden er oprettet d. 7.5.2005 og sidst opdateret d. 5.11.2016